Õhk-õhksoojuspump on uudne ja ökoloogiliselt puhas moodus ruumi aasta ringi kütta. Tänapäeval eelistavad paljud, eriti need, kes pole gaasivõrku ühendatud, paigaldada õhksoojuspumba. Seda on lihtne ja mõne taastuvenergia allikaga võrreldes suhteliselt soodne paigaldada. See tehnoloogia aitab õige kasutamise korral kodu küttearvetelt märkimisväärselt kokku hoida.

 

Mida õhksoojuspump endast kujutab??

Õhksoojuspump on süsteem, mis kannab soojust välisõhust hoone sisemusse või vastupidi. Aurukompressorpumbana kasutab õhksoojuspump ühes kohas soojuse neelamiseks ja teises kohas soojuse eraldamiseks külmaainet ehk külmutusagensit koostöös kompressori ja kondensaatoriga. Õhksoojuspumpasid saab kasutada küttekeha või jahutina, mõnikord nimetatakse neid ka õhukonditsioneerideks.
Kodu kütmiseks kasutatav õhksoojuspump neelab soojust välisõhust ja vabastab selle sooja õhuna hoone sisemusse. Sama süsteem võib suvel töötada tagurpidi, jahutades maja sisemust.

 

Kas ma võin ise õhksoojuspumba paigaldada?

Pärast õhksoojuspumba ostmist saad agregaadid ise kokku panna. See osa on mittetehniline ega vaja luba. Soojuspump koosneb kahest põhimoodulist: välisest ja sisemisest. Et illustreerida, kuidas saab paigalduskuludelt kokku hoida, võib välise mooduli kohale asetada ja sisemise asetada seinakronsteinile või alusele ning oodata paigaldajat.

See on aga ainus asi, mida sa koolitamata inimesena teha saad. Soojuspumba peab paigaldama ja ühendama väljaõppinud gaasiseadmete paigaldaja. Kui on vaja paigaldada õhk-õhksoojuspump, peab seda tegema sertifitseeritud tehnik, kes ühendab soojuspumba välimise mooduli sisemisega.

Ülesanne, mis ei vaja tehnika kohalolekut ja mida ise suudad teha, on ainult õhksoojuspumba peamiste osade kokkupanek. Pärast seda on vaja paigaldajal lisada detailid. Samuti on vaja elektrit ning järgida seejuures teatud reegleid ja norme, seega peab seda tööd tegema väljaõppinud elektrik.

 

Обслуживание

Õhksoojuspumpade kasutusiga on üle 20 aasta, korraliku hoolduse korral selle aja jooksul seade olulist tehnilist hooldust ei vaja. Tehniliseks hoolduseks ja veendumaks, et seade töötab korralikult, saab teha järgmist:

  • Puhastada või vahetada välja filtrid;
  • Puhastada torustik ja ventilaatorid (vajadusel);
  • Veenduda, et õhuvoolu ei takistaks praht (lehed, tolm jne);
  • Puhastada õhuvoolu regulaatoreid kogu hoones;
  • Puhastada õhuvoolu regulaatoreid kogu hoones;

Enne talve (või suve, kui seadet kasutatakse jahutamiseks) on soovitatav lasta seadet hooldada spetsialistil, kes viib läbi komponentide põhjalikuma kontrolli ja tuvastab soojuspumba jõudlust vähendada võivad probleemid, mida kasutaja ise ei tuvasta või ei märka ega oska diagnoosida. Kontrollimine hõlmab järgmist:

  • Kontrollida õhukanalite hermeetilisust/lekkeid ja vajadusel parandada;
  • Kontrollida filtreid, õhukanaleid, ventilaatorit ja torustikku mustuse ja muude takistuste suhtes;
  • Mõõta õhuvoolu õigesti;
  • Kontrollida külmaine taset ja rõhku;
  • Kontrollida kõiki elektrikontakte ja veenduda, et need on ilmastiku eest kaitstud;
  • Kontrollida süsteemi lekkeid;
  • Kontrollida soojendamis-/jahutusregulaatoreid ja veenduda, et need töötavad korralikult;
  • Määrida liikuvaid rihmasid ja mootoreid ning kontrollida seadme kahjustusi/kulumist;
  • Kontrollida ja katsetada termostaati tavalistes töötingimustes.

Enamasti ja erinevalt teistest taastuvenergia tehnoloogiatest, nagu päikesepaneelid ja tuuleturbiinid, mis kasutavad kalleid invertereid, ei vaja soojuspumbad tavaliselt tööea jooksul kallite osade väljavahetamist.